Hétfő
2025.01.13
02:41
A fejezet kategóriái
Cikkek, írások [8]
Vadásztörténetek [11]
Tesztek, vélemények [3]
Belépés
Mini-chat
A nap képe
Holdfázis
Zene

Vad és Vadászat

Cikkek katalógusa

Nyitólap » Cikkek » Cikkek, írások

Rókahívás
Napjainkban a túlzott mértékben elszaporodott róka apróvadas területeink teljes pusztulását jelenti, de ez nem hatalmaz fel minket arra, hogy a rókát minden rendelkezésünkre álló eszközzel irgalmatlanul irtsuk. Azokon a területeken, ahol a róka teljes mértékben hiányzik, egészséges apróvad állomány sem lehet. Minden vadász, aki a vad életmódját és szokásait figyeli, rájött arra, hogy a ragadozó és különösen a róka elsősorban a beteg állatot igyekszik ösztönszerűleg zsákmányul megkaparintani, az elhullottat szintén ő takarítja el, egészséges állatot csak végső esetben próbál fogni, ami neki ritkán sikerül. A rókának köszönhetjük, hogy az apróvad ragályos betegségei nem harapódznak el túlzott mértékben, az elhullott szervezetekkel együtt  a baktériumtelepeket is eltakarítják. Ezzel megfizethetetlen hasznot hajtanak nekünk. (Például a rettegett tularémia, ez a nyúlbetegség csak ott pusztított erősen, ahol nem volt a róka képviselve elegendő számban) Az egészséges apróvadunknak megadatott az a képesség, hogy a maga módján tudjon védekezni ellenségeivel szemben, így a róka elől is. Akár azzal, hogy jobban tud futni, vagy a mimikri vagy más öröklött tulajdonságánál fogva. A beteg állatról már tapasztalataiból tudja, hogy azt könnyen elcsípi és ezért azt üldözőbe is veszi. Tudósaink, minden kétséget kizárva kísérleteikkel bebizonyították, hogy a beteg állat nyomában is érezhető a kórós elváltozás és ez készteti a ragadozót annak üldözésére. A fácános részeken minden esetre nagyon kártékony a róka, ott nincsen semmi keresnivalója, de ez érthető is, tekintettel arra, hogy a fácán betelepített vad, habár jól meghonosodott, mégsem vált a róka elleni védekezés eddig még ösztönévé. Véleményem szerint tartsuk a rókát kurtán, de óvakodjunk annak kipusztulásától. Hogy a rókák ne kerüljenek túlsúlyba, annak úgy is megfelelhetünk, ha a róka üldözést csak is vadásziasan, tehát lőfegyver használatával hajtjuk végre. (Személy szerint én a szaporodási időszakban történő kotorékozást sem tartom etikusnak, igaz vadász szerintem ilyet nem tesz) A róka vadászata amúgy igen kellemes szórakozást is nyújt, sőt könnyen elérhető lehetőség minden vadász számára. A róka vadászatok egyik formája a csalsíp segítségével történő hívóvadászat, ennek módját próbálom meg az elkövetkező sorokban leírni. 

   

A tyúkól délibábja


A rókahívás eredményességének a kulcsa az, hogy ismernünk kell a róka életmódját, szokásait, életkörülményeit, stb. Érzékszervei közül hallása, szaglása igen fejlett, sőt, ehhez még közmondásossá vált intelligenciája, okossága és ravaszsága is párosul, úgy hogy bizony a vadásznak is össze kell magát szednie, hogy eltekintve a véletlenektől, sikert tudjon elérni. Általában nagyon óvatos állat és minden lépése kiszámított. Óvatosan cserkészik, somolyog, képes óraszámra egy bokor tövében lesni kiszemelt prédáját, anélkül, hogy elfelejtené a környékét is szemmel tartani, hogy az ő bundája ne szenvedjen kárt. 

Őzhívásnál a suta hangján hívjuk a bakot, szarvasbőgésnél a bika hangján tesszük féltékennyé a bikát, rókahívásnál ellenben egy olyan állat vészkiáltását utánozzuk, mely a róka örökös étvágyára nézve csábító pecsenye. Erre a célra Közép-Európában a legmegfelelőbb a bajbajutott nyúl sírása. A róka ilyenkor azt hiszi, hogy vagy egy társa, vagy egy másik ragadoznak sikerült egy nyulat elkapnia, azt éppen fojtogatja és az adja fájdalom és halálfélelmétől remegő panaszhangját. Ezt a hangot kell nekünk utánoznunk a csalsíp segítségével. Az élethű utánzáshoz a legjobb, ha saját fülünkkel hallaljuk a mezei nyúl sírását, erre leggyakrabban az őszi-téli apróvad vadászatok nyújtanak lehetőséget. A kezdő vadászok számára a cikk végén megadtam egy linket, arra rákattintva letölthetnek egy hanganyagot segítségképpen. A hívósípok napjainkban már nagy mennyiségben készülnek, különféle márkák és típusok széles köréből választhatunk. Ennek a hívásnak különösen akkor van gyakorlati értéke, amikor a koma asztala nincsen túl bőségesen megrakva, és hiány van kedvenc csemegéjében is, az egérben. Ez rendszerint télen a koslatás előtti időszak, illetve közvetlen a koslatás után, februárban lehetünk újból eredményesek, amikor is a rókák igyekszenek a párzási ciklusban elvesztett súlyukat pótolni. A koslatás alatt sokszor azért marad el a siker, mert a ravaszdi annyira el van foglalva az utód nemzéssel, párja felkutatásával, hogy rá sem hederít a nyúlsírással történő próbálkozásunkra. Nemrégiben piacra került egy kifejezetten ezekre a hetekre fejlesztett csalsíp, mely használata során a kan, illetve a szuka róka ugatását tudjuk utánozni. Ezt még nem állt módomban kipróbálni, ezért kérek mindenkit akinek van tapasztalata a síppal kapcsolatban, írja meg nekem. 

Hívásaink alkalmával a legjobb eredményt az erdőben, fedett terepen érhetjük el, itt ugyanis a róka a takarást kihasználva bátrabban jön a hangra, s amennyiben jó széllel várakoztunk nagy eséllyel puskavégre kaphatjuk a mit sem sejtő vörösfrakkost. A leshely kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy mindig észrevétlenek maradjuk a vad szeme elől, kialakításánál törekedjünk rá, hogy lehetőleg előbb láthassuk meg a közeledő ragadozót, mint ő minket. Ezeknek a szempontoknak megfelel egy magas les, de elegendő lehet ha elrejtőzünk egy bokor vagy vastagabb fa mögött. Amikor hó fedi a tájat, jó szolgálatot tehet egy hólepel vagy más álcaruha, e kiegészítők használatával tovább növelhetjük esélyeinket. A mezőn nem jó nyúlsírással hívni, mert a róka messziről figyeli és nézi a nyúltragédia színhelyét, viszont itt az egércincogásnak esetleg a rémült madárnak a csivitelése van hasznunkra. Az egércincogást nagyon könnyű puszta szájjal utánozni, úgy hogy összecsücsörítjük ajkunkat és húzva "ccc - ccc" hangot hallatunk, mint ahogy a macskát szoktuk hívni, csak vékonyabban. Ennek ellenére készülnek külön erre a célra kiképzett sípok, melyek közül ugyancsak széles spektrumból választhatunk. Megoldás lehet még a hang élethű utánzására, ha egy kicsi hungarocell darabot dörzsölünk távcsövünk lencséjéhez. A róka néha futva jön, néha azonban csak lopakodva, de van olyan is, hogy lőtávolságon kívül leül és figyel. Ilyenkor mozdulatlanul és türelmesen várnunk kell. A hang irányát azonnal tudja, pontosan oda jön, ahonnan hívtuk. Igyekszik kedvező széllel közeledni. 



*Tipp: a hívás megkezdése előtt célszerű egy kicsit várni, hogy ismét megnyugodjon minden körülöttünk. 

A hívásnál először egércincogással kezdem szériámat, miután 10-15 percig mozdulatlanul és teljes csendben viselkedtem. Erre jöhet a közelben tartózkodó róka. A hangra általában a ravaszdi igen jól reagál, egyetlen hátránya, hogy nem hallhatóbb messzebb 200 méternél. Ha eredménytelen a cincogás, rákezdek a nyúlsírásra: oh - veih - ovéhh - ooovééhh - ovéééééh - o-veih - oveih - o-veih. A hang elhalkul, majd ismét még egyszer erőre kapva hangosabb lesz, majd csendesebben remegve megszűnik. Megfelelő motiváció esetén erre is gyakran bejön a koma, lehetőséget adva nekünk elejtésére. A behívott rókát igyekezzünk meglőni, ha azt a körülmények is engedik, ugyanis az elmenekülő ravaszdi sokszor rájön a turpisságra, így legközelebb már nem hagyja magát egykönnyen lépre csalni. Ebben az esetben próbálkozhatunk egy másik kedvelt prédájának kiáltásával, például menyéthanggal. Eredménytelen nyúlsírás esetén 10-15 perc múlva megismétlem, néha még harmadszor is. Gyakran a madarak vészkiáltását is utánozom, mert a madarak az ilyen gyilkos eseményeket elég zajosan fogadják. Hívhatunk például a szajkó rikoltozásával. Jó taktika lehet különösen akkor, amikor tudjuk, hogy a róka a közelben van és figyel, hogy a dögön lakmározó és civakodó varjak károgását utánozzuk, ez mindig használ, mert az irigységét nem tudja leküzdeni a róka. 

Legalkalmasabb a hideg téli, szélcsendes délután és a holdvilágos éjszaka a mezőn, a híváshoz. A nyúlsírásra nem csak róka, hanem más ragadozó is bejön, sőt halottam már arról is, hogy egy vadásztársnak egy hurkait ellenőrző vadorzó is karjaiba futott, azt hitte, hogy zsákmánnyal tér haza. 



*Tipp: ha a róka netán elmegy mellettünk lőtávolságon kívül, azaz rosszul tájolta be a hang irányát (ez ritkán fordul elő),  hagyjuk elég távolra kerülni, majd ezután fújjunk el egy strófát

Hajtóvadászaton, hívással vagy cserkészeten lőjük a rókát, nagy örömet okoz és mégis marad annyi, hogy a természet szabta egészségügyi feladatának elvégzésére is lesz róka területünkön. 

Hanganyag itt

(A cikk Tamás Gábor természetfotós képeinek felhasználásával készült.)
Kategória: Cikkek, írások | Hozzáadta: BigBuckHunter (2012.12.25)
Megtekintések száma: 4977 | Helyezés: 5.0/3
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]